Kosačka Stiga Collector 46 B

Benzínová kosačka Stiga Collector 46 B patrí do triedy lacnejších benzínových motorových kosačiek a cenou prichádzajú aj určité kompromisy. Záber kosenia aj kôš sú síce na pomerne dobrej úrovni vzhľadom k cene, chýbajúci pojazd však robí z kosačky menej pohodlného pomocníka do záhrady. Naša recenzia je teda zameraná na zistenie, či sa tento model oplatí kúpiť.

Parametre na papieri

Stiga Collector 46 B je motorová kosačka s benzínovým pohonom, ktorá má motor Briggs&Stratton, čiže ide o veľmi kvalitný a výkonný motor so zdvihovým objemom 148 cm3. Skelet je oceľový, čo pridáva kosačke na váhe a jej hmotnosť je tak 26 kg. Bohužiaľ, kosačka je bez pojazdu, na druhú stranu má guličkové ložiská kolies, čiže pohyb je plynulý, aj keď vyžaduje určitú silu.

Pracovný záber kosenia je 46 cm, čo je mierny nadštandard pri tejto cenovej hladine, podobne ako aj objem koša až 60 litrov. Nastavenie výšky kosenia je centrálne, čo je pohodlné, je tu 5 stupňov nastavenia od 30 po 70 mm. Rukovať je ergonomicky tvarovaná, takže sa kosačka dobre drží. Vyhadzovanie je zadné, či už do koša alebo bez neho. Čo sa týka robustnosti a výkonu, kosačka je naozaj veľmi dobrým modelom v týchto parametroch.

Aké sú skúsenosti iných?

Cena modelu Stiga Collector 46 B je niekde okolo 200 €, samozrejme, nejaká tá akcia môže sezónne túto sumu znížiť. Túto kosačku si tak väčšinou vyberú ľudia, ktorí nechcú investovať príliš veľa peňazí, ale majú záujem o motorový model s benzínovým pohonom. Aké sú teda ich skúsenosti? Ako ukazuje nejedno diskusné fórum, kosačke sa vyčítajú najmä menšie kolesá a problém s údržbou.

Najväčší problém môže byť nielen s rozmerom kolies, ale aj s ich postupným hrkotaním po dlhšom používaní, čo môže súvisieť s vyššou hmotnosťou kosačky. Nalievací otvor na benzín je pre menej skúsených záhradkárov nevhodne tvarovaný, takže je treba lievik na presné naliatia benzínu a oleja. Pre objektivitu treba ale povedať, ide o „problémy“, ktoré môžu byť individuálne a zaiste by sme ich našli aj na konkurenčných modeloch v niektorých prípadoch.

A čo použitie v praxi

Poďme sa pozrieť na samotné kosenie. Vďaka naozaj kvalitnému a výkonnému motoru nie je problém zvládnuť pokosiť ani extra vysokú alebo extra hustú trávu, prípadne aj rôzne typy buriny a náletových drevín s hrubšími stonkami. V tomto prípade si kosačka poradí naozaj so všetkým. Pokiaľ ale budete kosiť na veľmi nízko alebo v členitom teréne, menšie kolesá sa ukážu ako problém.

Chýbajúci pojazd pri kosení v prudkom svahu alebo príliš členitom teréne je mínusom, ktorý v kombinácii s váhou 26 kg robí z kosačky naozajstného ťažkopádneho obra. Je to ale daň za to, že kosačka má robustnú oceľovú konštrukciu a skelet. Pri kosení na rovinke alebo len veľmi miernom svahu je to ale v poriadku, podobne ako aj šírka kosenia a veľkosť koša. Ak ste nováčik, budete mať možno aj menší problém s údržbou, najmä čistením a dolievaním benzínu. Časom sa to ale dá naučiť.

Naše zhodnotenie

Kosenie záhrad do veľkosti 10 árov je s touto kosačkou vcelku pohodlné, zamrzí ale rozhodne chýbajúci pojazd. Na druhú stranu, za cenu okolo 200 € má kosačka iné nadpriemerné vlastnosti, napríklad kvalitný a výkonný motor, takže ani hustá tráva a dreviny nie sú žiaden problém. Šírka záberu je tiež vhodná aj pre väčšie trávniky, avšak ak máte príliš členitý terén alebo potrebujete časté otáčanie, hmotnosť kosačky je tak trocha prekážkou.

Kúpiť či nie? V tomto prípade nie je jednoduchá a univerzálna odpoveď. Ak nemáte kopcovitú záhradu a príliš členitý terén trávnika, chýbajúci pojazd nemusíte vnímať ako negatívum. Ak by ste ale museli kosačku po celý čas tlačiť do svahu, kúpte si ju len vtedy, ak máte záhradu menšiu, najviac okolo 500 m2.

Výhody

  • Skvelý, výkonný a najmä značkový motor
  • Nadpriemerná šírka kosenia na túto triedu
  • Test ukázal, že kosačka si poradí naozaj so všetkým vrátane hrubej buriny

Nevýhody

  • Chýbajúci pojazd a vyššia hmotnosť
  • Trocha nemotorné dolievanie benzínu a čistenie
  • Menšie kolesá pre príliš členitý terén
Cenová výhodnosť
7
Výkonnosť
8
Používanie v praxi
8
Údržba
10
Průměrné hodnocení
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *