Kosačka Stiga Collector 40E

Elektrická kosačka Stiga collector 40E predstavuje kombináciu výkonného stroja a konkurencieschopnej ceny, čo v praxi znamená, že sa jedná o záhradné vybavenie určené pre tých, čo vedia oceniť dobrý pomer ceny a kvality. Aké má táto rotačná kosačka plusy a mínusy, čo sú jej silné a slabšie stránky – o tom je naša dnešná recenzia a test. Poďme sa teda pozrieť modelu Collector 40E bližšie na zúbky.

Výkonný elektrický motor

Rotačná kosačka je poháňaná elektrickým motorom o výkone 1400 W, čo znamená, že sa jedná zhruba o 40% výkonnejší motor ako je pri lacnejších modeloch. Aj vďaka tomu si kosačka poradí tak s hustejšou trávou, ako aj väčšinou buriny alebo náletových menších drevín. Záber kosenia je 40 cm, čo je postačujúce pre menšie až stredné plochy a ide o priemer v tejto triede.

Ku kosačke sa dodáva plastový kôš s rúčkou na hornej strane, celkovo je aj telo kosačky plastové, čo síce znižuje jej hmotnosť pod 9 kg, na druhú stranu môže mať človek pomerne oprávnený dojem, že kosačka je subtílnejšia a neznesie hrubé zaobchádzanie. Plast je síce náchylnejší na poškriabanie, ale na druhú stranu, nejedná sa o žiadne „tintítko“ a v teréne je Stiga Collector 40E ako doma.

Aj pre náročnejšie podmienky, ale s limitmi

Vďaka výkonnému motoru a širšiemu záberu sa kosačka hodí aj pre záhrady s rozlohou do 10 árov, pričom problém jej nerobí ani nerovný terén. Manipulácia je jednoduchá a ľahká, otáčanie sa na menšom trávniku je viac-menej bez problémov a to aj vďaka nižšej hmotnosti. Problém nie je ani svah, aj keď určité limity kosačka má a kombinácia veľkého svahu a veľmi hustej trávy nie je pre ňu ideálna.

Výška kosenia môže byť od 25 do 65 mm, nastavenie výšky je šróbovaním, pričom kosačka sa dá nastaviť na tri výšky kosenia. Kolieska sú uložené v púzdru a majú klzné ložiská, možno by bolo lepšie, keby mali väčší priemer, pretože pri nízkom kosení vyššej trávy na nerovnom teréne sa zvykne plastové telo šúchať o zem. Rukoväť sa dá sklopiť, ovládanie je na jej pravej strane.

Použitie v praxi aj pre nováčikov

Ako sa so Stiga Collecto 40E kosí? Veľmi jednoducho a rýchlo, pričom oproti menším modelom kosačiek je badať výrazná časová úspora najmä pri trávnikoch od 5 do 10 árov. Hladina hluku je pomerne nízka na to, aký výkonný motor kosačka má, vďaka malej hmotnosti sa s ňou aj veľmi dobre manipuluje a problém nie je teda obchádzanie stromčekov uprostred trávnika.

Čo možno trocha vytknúť pri bežnom používaní kosačke je, že vzhľadom na menšie kolieska sa zvykne telo alebo aj kôš šúchať pri nerovnom teréne o zem. Problémom je aj príliš hustá tráva, niekedy ju kosačka lepšie pokosí až na druhýkrát. Údržba je veľmi dobrá a jednoduchá, stačí po kosení kosačku preklopiť na bok a vyčistiť nože a okolie. Pre nováčikov v kosení je použitie priam triviálne.

Naše odporúčanie

Čo hovoríme teda na záver? Ak plánujete investovať do kosačky len nevyhnutnú sumu a máte pritom stredne veľký trávnik, tak na základe našej skúsenosti v prípade značky Stiga Collector pôjde o dobre investované peniaze. Určite oceníte širší záber kosenia ako aj dobrú mobilitu vďaka naozaj nízkej hmotnosti. Možno zamrzí nižší objem koša alebo občasné šúchanie po nerovnom teréne, ale nie je to nič, čo by malo vadiť pri bežnom používaní.

Značka Stiga: Pre viacerých z vás je možno značka Stiga menej známa, ale to len v našich končinách. Ide o popredného škandinávskeho výrobcu záhradnej techniky, ktorý sa orientuje na komplexný sortiment záhradného náradia. Nemusíte sa teda báť o kvalitu, kosačky tejto značky patria medzi veľmi dobré stroje. Cena plne zodpovedá úžitkovej hodnote.

Klady

  • Obstojný záber kosenia až 40 cm
  • Nízka hmotnosť a celkom dobrá mobilita aj v členitom teréne
  • Nízka hlučnosť a klzné ložiská kolies

Zápory

  • Pomerne malý kôš, ktorý treba častejšie meniť
  • Vhodná len pre menšie záhrady do 1000 m2
  • Veľmi hustú trávu občas pokosí až na druhý krát
Cenová výhodnosť
3
Výkonnosť
3
Používanie v praxi
3
Údržba
4
Průměrné hodnocení
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *