Kosačka Hecht 5484 SXE

Benzínová kosačka Hecht 5484 XSE 5 v 1 s pojazdom je motorová kosačka s kovovým telom, ktorá predstavuje vyššiu triedu kosenia. Cena zodpovedá výbave a výkonu a začína niekde medzi 350 až 400 €, avšak za tento model to nebudú vyhodené peniaze. Prv ako ale spravíme záverečné odporúčanie, prečítajte si, ako dopadol náš test a recenzia, ktorá vychádza aj zo skúseností.

Teoretické parametre na jednotku

Hecht 5484 SEX je benzínová motorová rotačná kosačka poháňaná osvedčeným motorom značky Hecht OHV s obsahom až 135 cm3 a výkonom 5 konských síl. Ide o kosačku s pojazdom, ktorý zaberá veľmi dobre vďaka výkonu aj do kopca, pričom je možné nastaviť rýchlosť pojazdu na štyri rôzne stupne a rýchlosť až do 4,5 km/h. Problémom teda nie je ani prudší svah alebo príliš vysoká a hustá tráva pri kosení.

Kolieska sú osadené na guľôčkových ložiskách, vďaka čomu nie je problém s plynulým pohybom kosačky. Výška kosenia je od 25 do 75 mm a je nastaviteľná centrálne, čo je samozrejmosťou. Okrem kosačky je súčasťou balenia aj sada na mulčovanie a je možné nastaviť aj vyhadzovanie trávy mimo koš, do bočnej strany. Ak zvolíte koš, ten má objem 60l, čo je štandard, no čakali sme k tejto triede viac.

Aj do náročnejších podmienok

Veľkým plusom je možnosť elektrického štartovania, no zachované ostalo aj štartovanie klasicky – tiahlom. Skelet je kovový a telo robustné, rukovať je nastaviteľná aj výškovo a čo je najlepšie – dizajn kosačky a patentovaný dizajn kolies Edge Cutting umožňuje aj kosenie pri plote alebo múriku. Celkovo je telo kosačky stabilné a už na prvý pohľad odolá bežným poškriabaniam, čo je výhoda.

Záber kosenia je ale len 46 cm, čo je trocha sklamanie, podobne ako aj objem koša. Napriek tomu je však kosačka svojim výkonom vhodná aj na náročnejšie kosenie a to aj záhrad s veľkosťou do 15 árov, čiže pre absolútnu väčšinu bežných užívateľov ide o vhodný stroj. Kosačka nie je príliš veľká, na prednej strane má rukoväť pre prípadné prenášanie, no vzhľadom na váhu nie je ideálna na častejšie manévrovanie.

Poďme kosiť s Hecht 5484 SXE do praxe

Dosť bolo teda teórie a poďme na prax. Štart kosačky elektrickým štartérom je skvelá vec, ale nesmiete zabudnúť akumulátor tohto štartéru nabiť. Našťastie, kosačka už v základnom balení obsahuje nabíjačku. Po naliatí správneho pomeru zmesi oleja a benzínu ideme kosiť, najprv rovný trávnik, potom do svahu. Pojazd je svižný, kosenie taktiež, na škodu veci je len trocha užší záber kosenia.

Motor je naozaj výkonný a poradí si s hustou trávou, tiež aj s burinou, no treba sa zmieriť s vyššou hlučnosťou. Bez pojazdu by bola manipulácia s kosačkou ťažká, hmotnosť je naozaj cítiť. Zatáčanie je aj vďaka celkovým rozmerom a hmotnosti problematickejšie, detaily okolo prípadného rohu teda pokosíte až na druhýkrát. Kosenie pri múriku dopadlo dobre, ale ak nastavíte kosenie príliš nízko, pozor na odieranie sa o zem. Údržba je náročnejšia oproti elektrickým modelom, ale nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Zhodnotenie na záver

Takže, na záver môžeme len dodať, že ak potrebujete výkonný stroj do záhrady, Hecht 5484 SXE je dobrá voľba. Veľmi poteší možnosť elektrického štartu a nastavenie rýchlosti pojazdu, čo je pre túto cenu samozrejmosťou. Na druhú stranu, aby bola recenzia objektívna, veľmi prekážala vyššia hmotnosť a úzka šírka záberu kosenia. Napriek tomu aj na veľké trávniky je kosačka vhodná a odporúčame ju.

Prečo zvoliť tento model: Aj napriek tomu, že  by sme čakali od podobne výkonnej kosačky väčší záber kosenia aj kôš, musíme pochváliť ovládanie a prácu kosačky v teréne. Ani väčší svah, ani vysoká tráva alebo hrubšia burina nerobia Hechtu žiadne problémy. Táto kosačka si poradí so všetkým a je naozaj univerzálna.

Klady

  • Pohodlné štartovanie cez elektrický štartér
  • Možnosť kosiť trávu až na výšku 75 mm s prípadným mulčovaním
  • Nastavenie rýchlosti pojazdu až z 4 variánt

Zápory

  • Najslabšou stránkou kosačky je šírka kosenia len 46 cm
  • Kosačka má aj vyššiu hmotnosť oproti konkurencii a to až takmer 40 kg
  • Motor je výkonný, no daňou za to je mierne vyššia hlučnosť
Cenová výhodnosť
5
Výkonnosť
5
Používanie v praxi
4
Údržba
4
Průměrné hodnocení
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *