Kosačka Hecht 546 SXW

Poriadna kosačka pre poriadnu záhradu, to je Hecht 546 SXW. Vďaka systému 5 v 1 slúži kosačka nielen ako stroj pre kosenie, ale obsahuje v balení aj mulčovací set. Naša dnešná recenzia sa bude snažiť odpovedať na základnú otázku – je cena okolo 250 € primeraná tomu, čo stroj ponúka? A ak rozmýšľate nad benzínovou kosačkou s pojazdom, je tento model dobrou kúpou?

Všeobecné informácie na úvod

Hecht 546 SXW je benzínová motorová rotačná kosačka, ktorá sa hodí podľa parametrov do záhrad veľkosti okolo 10 árov. Ide teda o model, ktorý si vie poradiť aj s väčšou plochou a to aj vďaka motoru OHV s objemom 118 cm3 a silou 4,5 konských síl. Čo je veľkou výhodou je, že ide o kosačku s pojazdom, hoci jeho rýchlosť 3 km/h nie je nijako závratná a nedá sa ani nastaviť. Za tú cenu je to ale normálne.

Kosačka má kovový skelet, čo jej pridáva niečo na váhe, na druhú stranu ide o robustný stroj, ktorý zvládne aj náročnejší terén. Hmotnosť niečo nad 32 kg je úctyhodná a bez pojazdu by ste si vo svahu poradili naozaj len ťažko. Výhodou je jednoduché štartovanie zatiahnutím za lano, ktoré je upevnené na madle. Oproti iným modelom je plusom, že výška kosenia je nastaviteľná centrálne.

Dôležité vlastnosti kosačky

Čo sa týka spomínanej výšky, kosačka sa dá nastaviť na výšku od 25 do 65 mm. Kolesá má na guľôčkových ložiskách, takže pohyb je prirodzený a plynulý. Zamrzí možno šírka záberu a to len 46 centimetrov, avšak vo svojej triede ide o štandard. Benzínový spaľovací motor má manuálny štart, ako sme už spomínali, pričom zárukou životnosti by malo byť, že ide o originál 4 taktný Hecht motor.

Držadlo na madle je čalúnené, čo zmierňuje a tlmí prípadné nerovnosti pri práci, avšak aj vzhľadom na hmotnosť je treba zabudnúť, že budete kosačku ľahko otáčať na členitom teréne. Čo je plusom je, že kosačka je multifunkčná, pretože má aj funkciu mulčovania a tiež aj vyhadzovania trávy do boku. Ak chcete zberať pokosenú trávu do koša, vďaka objemu 55 litrov sa tam zmestí dosť.

Používanie a údržba

Keďže ide o benzínovú kosačku, je treba ako palivo použiť zmes benzínu a oleja. Údržba zahŕňa pravidelný výmenu tekutín, ale aj kontrolu sviečok a celkového stavu motora. Problémovejšie je čistenie, kde treba dávať pozor, aby sa vám palivo nevylievalo pri naklonení kosačky. Kto však dobre preštuduje návod alebo už má nejakú prax, ten nebude mať s bežným servisom veľa starostí.

Čo sa týka samotného kosenia, kosačka zvládne naozaj aj trávu „po kolená“, ale aj klasický nízky trávnik, kde oceníte možnosť regulácie výkonu, čo šetrí aj palivo. Problémovejšie sú ale dreviny s koreňmi alebo stonkou s hrúbkou nad 1 cm, ak nebudete dostatočne opatrní, hrozí poškodenie nožov. Motor je pomerne tichý, pojazd ide v poriadku, ale príliš veľký svah mu už dá zabrať. Menšou nevýhodou je, že ak kosíte nízku trávu, je aj šasi tela dosť nízko.

Záverečný verdikt

Náš záver teda je, že vo väčšine prípadov pre bežné použitie je Hecht 546 SXW ideálny stroj do záhrady, najmä pre veľmi dobý pomer ceny a výkonu. Funkcia mulčovania, pojazd, pevná konštrukcia, centrálne nastavenie výšky, to všetko je veľkým plusom. Na druhú stranu, treba sa pripraviť na niekoľko kompromisov – vyššiu hmotnosť, pomalší pojazd, problémy s príliš hrubými drevinami. Za tú cenu je to ale dobrá kosačka.

Menšie nemilé prekvapenie: Ako sme už spomenuli v časti použitia, ak budete kosiť trávnik na najmenšiu možnú úroveň, pri nerovnom teréne sa bude až príliš často kosačka šúchať a dotýkať zeme. Telo je totiž dosť nízko položené. Škoda, kolieska mohli byť o niečo väčšie a robustnejšie.

Klady

  • Veľmi dobrý pomer ceny a kvality výkonu
  • Za tú cenu obstojný výkon a výbava
  • Bezproblémový chod motora s nízkou hlučnosťou

Zápory

  • Záber je široký len 46 cm, čo je síce štandard, ale mohlo byť aj viac
  • Návod môže byť pre začiatočníka dosť neprehľadný
  • Nízke šasi a problém s príliš hrubými drevinami
Cenová výhodnosť
3
Výkonnosť
3
Používanie v praxi
4
Údržba
5
Průměrné hodnocení
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *