Kosačka Hecht 1010

Naša dnešná recenzia sa bude venovať typickému predstaviteľovi lacných záhradných kosačiek, ktoré predstavujú tzv. low-end v oblasti náradia pre záhradu z pohľadu ceny. Elektrická kosačka Hecht 1010 je modelom, ktorého cena začína na 50 € a typickým zákazníkom je zrejme človek, ktorý nečaká za veľa peňazí príliš veľa muziky. Ako teda obstál tento model v našom teste?

Elektrina pre záhradu

Rotačná kosačka má elektrický pohon, pričom príkon motora je 1000 W, čo je pri tejto cene a modelovom rade štandard. Zázraky sa s tým síce robiť nedajú, na druhú stranu, ide o solídny výkon pri pravidelnom kosení menšej trávy, ktorá nie je príliš hustá a neobsahuje dreviny, náletové rastliny alebo hrubšiu burinu. Počet pohyblivých častí v motore je nízky a tak nie sú problémy ani s veľkou údržbou.

Na druhú stranu, pre kosenie veľkých záhrad, alebo ak potrebujete kosiť aj odolnejšiu burinu, nie je výkon elektrického motora dostatočný a vhodný. Pokiaľ máte trávnik do 500 m2, kosačka si s ním ešte ako tak poradí, ale pri väčšej ploche sa poriadne nachodíte. Aj vďaka tomu, že šírka záberu pre kosenie je len 32 centimetrov, čo je minimum, aké sa dá na trhu nájsť. Pojazd kosačka nemá.

Základná výbava a jednoduché spracovanie

Základom tela je plast, okrem madla je totiž všetko na kosačke plastové, čo má výhody aj nevýhody. Výhodou je naozaj nízka hmotnosť celého stroja, len niečo pod 9 kg, vďaka čomu ani pri členitom teréne nie je problém s mobilitou a kosačka „dobre ide“. Keďže kôš na zber trávy je plastový, ani jeho používaním sa hmotnosť nezvýši. Na druhú stranu, plast pôsobí pomerne subtílne a ľahko sa ošúcha.

Manipulácia s kosačkou je jednoduchá, štartovanie je pomocou spínača na madle aj s bezpečnosťou poistkou. Výhodou je nižšia hlučnosť motora, výškovo je možné kosačku nastaviť na kosenie od 25 do 55 mm a na hornej strane sa nachádza plastové madlo pre lepšie prenášanie. Celkovo je teda model veľmi jednoduchý, za tú cenu nemožno čakať naozaj nič navyše, ale svoj účel splní.

Ako sa s kosačkou Hecht 1010 kosí v praxi?

Poďme sa pozrieť od teórie do praxe. Hecht 1010 je jednoduchý a praktický pomocník do menšej záhrady, ale má svoje výhody aj nevýhody. Ak ešte nemáte s kosačkami žiadne skúsenosti, dokážete sa po prečítaní návodu veľmi rýchlo naučiť s touto rotačnou elektrickou kosačkou kosiť. Údržba je taktiež minimálna, stačí kosačku nakloniť na bok a vyčistiť nôž a jeho okolie.

Nevýhodou je ale celkovo subtílna konštrukcia, slabší výkon pre hustejšiu trávu, kedy sa kosačka zvykne zasekávať, ale aj pomerne malý objem koša, len 35 litrov. Ten síce je priamo úmerný výkonu, no ak budete kosiť väčšiu plochu, musíte kôš každú chvíľu vysypať. Plusom pre používanie bola nízka hmotnosť a skvelá mobilita, jednoduché štartovanie a pomerne tichý chod motora, za čo môže aj jeho nižší výkon.

Záverečné resumé

Aké je teda naše odporúčanie? Na základe skúseností môžeme povedať, že pre nenáročné kosenie a ľahkú údržbu je kosačka dobrou voľbou, ale len pre menšie trávniky. Ak máte nad 5 árov kosenia, skúste radšej model so širším záberom, kľudne znova elektrickú rotačnú kosačku. Ak ale máte dostatok času alebo menší trávnik a uprednostňujete jednoduchosť, je kosačka dobrá voľba.

Náš postreh: Pri nerovnom a hrboľatom teréne je problém s plastovými kolieskami, ktoré sú pomerne malé a cítiť aj nerovnosti. Ak budete mať kosačku navyše príliš nízko nastavenú, môže sa stať, sa bude kôš odierať o zem.

Klady

  • Skvelá cena, jeden z najlacnejších modelov vôbec
  • Jednoduché ovládanie a maximálna mobilita
  • Minimálna údržba a ľahké čistenie

Zápory

  • Nižší výkon motora, nevhodný pre hustejšiu trávu
  • Úzky záber kosenia a s tým súvisiaci aj malý kôš
  • Plastové subtílnejšie prevedenie, ktoré sa ľahko vyšúcha
Cenová výhodnosť
Výkonnosť
Používanie v praxi
Údržba
Průměrné hodnocení

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *