Kosačka Fieldmann FZR 5110 B

Záhradná rotačná kosačka značky Fieldmann FZR 5110 B je motorová benzínová kosačka, ktorá používa rotačný typ kosenia a ide o model, ktorý sa dá kúpiť aj online priamo cez eshop TPD. Pokiaľ hľadáte priaznivý pomer medzi cenou a kvalitou a využijete aj funkciu mulčovania, ide o skvelého pomocníka do záhrady. Veľkou prednosťou kosačky je väčší kôš oproti podobnej konkurencii, čiže zvládnete aj pokosiť aj väčšie plochy.

Benzínový motor aj s pojazdom

Kosačku poháňa benzínový štvortaktný motor OHV s výkonom 2,7 kW a objemom 140 centimetrov kubických, čiže ide o hodnoty mierne pod priemerom v rámci tejto triedy kosačiek. Spolu s vyššou hmotnosťou tak môže kosačka pôsobiť o niečo viac ťažkopádne, na druhú stranu, pre väčšinu trávnikov si rozdiel nevšimnete. Vďaka tomu, že kosačka má pojazd, je s ňou ale radosť kosiť.

Výhodou je centrálne nastavenie kosenia a fakt, že aj napriek o niečo slabšiemu výkonu motora je pojazd dostatočný. Šírka kosenia je 51 centimetrov, čo je zas o niečo viac ako majú viaceré konkurenčné modely v podobnej cenovej hladine a to je pre Fieldmann veľké plus. Ak budete kosiť napríklad aj trávnik s rozlohou 1500 m2, nenarobíte sa tak ako pri užších kosačkách. Na väčšie plochy sa však už príliš nehodí.

Oceľové šasi a mobilita

Konštrukcia kosačky je z ocele, vďaka čomu je zachovaná určitá miera robustnosti a pevnosti, taktiež aj kolieska na guličkových ložiskách sú základom pre správny pohyb. Na druhú stranu, hmotnosť 34 kg je ľahko nad bežný priemer. Mobilita je ale stále celkom dobrá, madlo je možné si nastaviť podľa výšky, akú potrebujete, podobne sa dá nastaviť aj výška kosenia a to jednoducho centrálne, na výber je až 6 úrovní.

Kosiť môžete teda aj na veľmi nízku výšku 2,5 cm, ale aj na 7,5 cm. Ovládanie je plynulé, madlo má mäkčený poťah, avšak vzhľadom na šírku a hmotnosť kosačky je problém príliš členitý terén, keď potrebujete zatáčať. Zamrzí aj fakt, že rýchlosť pojazdu nie je ovládateľná. Na prednej strane má kosačka menšie hliníkové madlo, vďaka čomu sa ľahšie prenáša, ale je treba ho aj poriadne čistiť.

Multifunkčné využitie vďaka 4 v 1

Čo sa týka využitia, táto kosačka je vybavená systémom 4v1, čo v praxi znamená, že vám umožňuje rôzny režim kosenia – zber do koša, mulčovanie trávy, odhod dozadu alebo odhod do boku. Vďaka tomu je možné si zvoliť program, ktorý aktuálne vyhovuje majiteľovi a to či už podľa druhu alebo veľkosti trávnika, prípadne podľa ročného obdobia alebo podľa toho, ako chce využiť pokosenú trávu.

Objem zberného koša je 75 litrov a šírka kosenia je 51 cm, čo v praxi znamená, že sa pri stredne veľkom trávniku nenachodíte. Koš má aj indikátor naplnenia, čo je príjemný detail. Ma druhú stranu, čistenie kosačky je podobne ako pri viacerých benzínových modeloch trocha náročnejšie a to najmä s ohľadom na to, že ju treba nakloniť. Údržba je teda prácnejšia, keďže sa k treba nožom a priestoru okolo nich najprv dostať.

Naše zhodnotenie – záver recenzie

Na základe skúseností a ceny, ktorá je pri tejto kosačke niekde tesne nad 300 €, považujeme Fieldmann FZR 5110 B za dobrú investíciu s pridanou hodnotou v podobe väčšej šírky a väčšieho zberného koša v podobnej modelovej triede. Hmotnosť celej konštrukcie je ale pomerne vysoká a motor má o niečo nižší výkon – čiže sa o niečo viac narobíte. Údržba je taktiež viac problémovejšia, ale dá sa ešte zvládnuť.

Klady

  • Dobrý pomer ceny a hodnoty
  • Široká plocha kosenia
  • Možnosť mulčovania alebo zberania do veľkého koša

Zápory

  • Menší výkon motora a ťahu
  • Väčšia hmotnosť a horšie ovládanie v prípade manévrovania
  • Podobne ako iné benzínové modely - náročnejšia údržba

Čo nás prekvapilo: Kosačka za túto cenu s pojazdom a s funkciou mulčovania je naozaj pomerne ojedinelým zjavom. Keby išlo o viac známejšiu značku, zrejme by bola cenovka niekde úplne inde, no nech vás to neodradí – ak nenatrafíte smolne na vadný kus, kritérium značky vôbec neriešte.

Cenová výhodnosť
Výkonnosť
Používanie v praxi
Údržba
Průměrné hodnocení

Podobné články

Kosačka NT 484 TR

Záhradná kosačka NT 484 TR je klasická benzínová...

Fieldmann FZS 4003 B

Krovinorez Fieldmann FZB 4003 B predstavuje výkonnejšiu...

Fieldmann FZS 3002

Kto hľadá jednoduchý benzínový krovinorez za dobrú...

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *