Fieldmann FZR 2010-E

Ak hľadáte jednoduchú kosačku do záhrady, nechcete mať starosti s benzínom a náročnou údržbou, tak elektrická záhradná kosačka Fieldmann FZR 2010-E je ideálnou voľbou. Vopred však treba upozorniť, že ide o tzv. low cost kosačku, čo môže byť aj jej prednosťou – cena sa pohybuje bežne pod 50 €, na základné kosenie stačí, ale na druhú stranu, netreba od nej za týchto podmienok očakávať zázraky.

 

Elektrické kosenie – plusy a mínusy

Kosačka disponuje elektrickým motorom o príkone 1000 W, čo je jeden z najslabších motorov v rámci elektrických kosačiek vôbec. Z praxe máme skúsenosti, že pre bežný trávnik takýto motor stačí, ale ako náhle máte hustejšiu trávu, väčšiu trávu alebo potrebujete pokosiť nejaké dreviny, je to nedostatočné. Najmä pri veľmi hustom poraste sa môže stať, že sa bude kosačka „zasekávať“.

Šírka kosenia je len 32 cm, tento záber patrí tiež medzi najmenšie na trhu kosačiek, na druhú stranu, je to daň za cenu. Keďže táto recenzia má byť objektívna, treba aj objektívne povedať, že takáto šírka kosačky je pre akýkoľvek trávnik nad 500 m2 naozaj slabá a pre kosenie stredne veľkých záhrad túto kosačku neodporúčame – samozrejme, ak nemáte veľa času, pretože sa s ňou riadne nachodíte.

Ďalšie dôležité parametre

Výška kosenia je nastaviteľná na tri polohy a to od 24 po 55 mm, pričom nastavenie prebieha zmenou výšky umiestnenia každého kolieska. Tie sú plastové, čiže opäť ide o lacné riešenie, ktoré môže mať problém najmä s príliš členitým a hrboľatým terénom. Zberný kôš je textilný má objem 30 litrov a zodpovedá triede kosačky. Ovládanie kosačky ako také je na pravej strane na madle.

To je kovové a pri hrboľatom teréne pomerne nepohodlné. Na druhú stranu, kosačka váži len 10 kg, čiže je extrémne ľahká a preto s ňou môžete po záhrade doslova „lietať“. Na vrchu kosačky je rukovať, vďaka ktorej je možné ju hockedy preniesť, táto je ale plastová, preto buďte opatrní. Čo sa týka tela kosačky, okrem hlavného madla je plastové, čo znižuje síce hmotnosť, ale veľmi ľahko ho poškodíte a odriete.

Poďme sa pozrieť na prax

Ako sa s takouto low-end kosačkou kosí? Na počudovanie, veľmi dobre. Záleží však aj od toho, na čo ste zvyknutý. Ak uprednostňujete ľahké a rýchle kosenie, je Fieldmann FZR 2010-E dobrým pomocníkom za skvelú cenu. Musíte ale rátať aj s tým, že má niekoľko hendikepov – napríklad subtílnejšiu konštrukciu, príliš hučí, má pomerne malý kôš, ktorý treba meniť často, ak kosíte väčší trávnik.

Apropó, väčší trávnik. Pokiaľ sa chystáte kosiť 10 árovú záhradu, namakáte sa. Kosačka je síce ľahká a veľmi mobilná, ale má malú šírku kosenia a pripravte sa, že sa riadne nachodíte. Údržba je ale pohodlná, stačí kosačku preklopiť na bok, očistiť nože a priestor okolo nich. Pozor však, ak narazíte napríklad na kameň, betón alebo tvrdý predmet – hrozí, že zadriete motor a môžete kosačku rovno vyhodiť.

A aký je záver?

Táto kosačka sa hodí na občasnú prácu na menšom trávniku, najmä ak nechcete mať veľa starostí s vyťahovaním, hmotnosťou, údržbou, dolievaním benzínu a oleja. Elektrický motor zvládne bežný trávnik hravo, s tým hustým alebo vysokým si však väčšinou neporadí. Pokiaľ máte záhradu nad 500 m2, existujú aj lepšie voľby. Na druhú stranu, za tú cenu je tento model elektrickej kosačky dobrá kúpa.

Tip: Hoci sa môže zdať, že ide o najlacnejšiu kosačku a tým pádom aj najmenej kvalitnú, opak je pravdou – kto očakáva ľahké a jednoduché kosenie, minimálnu údržbu a nemá veľký trávnik, ten nemá dôvod kosačku nekúpiť.

Klady

  • Nízka hmotnosť, extrémna mobilita
  • Jednoduchá údržba, stačí čistiť nože a priestor okolo nich
  • Naozaj skvelá cena pod 50 €

Zápory

  • Slabší motor, takže hustý trávnik či dreviny nepokosíte
  • Šírka a záber kosenia sú veľmi malé, podobne ako aj kôš na trávu
  • Subtílna konštrukcia, plastové kolieska - pozor na príliš členitý terén
Cenová výhodnosť
Výkonnosť
Používanie v praxi
Údržba
Průměrné hodnocení

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *